Noutati si informatii ortodoxe Calendar ortodox

Aprilie























2017 APRILIE (30 zile) ziua 13 ore, noaptea 11 ore
1 S Cuv. Maria Egipteanca; Cuv. Macarie Mărt. (Sâmbăta a V-a din Post - Pomenirea morţilor) (Dezlegare la ulei şi vin)
2 D Cuv. Tit, făcătorul de minuni; Sf. Mc. Amfian şi Edesie (Dezlegare la ulei şi vin)

Duminica a V-a din Post (a Cuv. Maria Egipteanca); Ap. Evrei IX, 11-14; Galateni III, 23-29; Ev. Marcu X, 32-45; Luca VII, 36-50; glas 8, voscr. 8
3 L Cuv. Nichita Mărt.; Sf. Mc. Elpidifor (Post)
4 M Cuv. Gheorghe de la Maleon, Zosima şi Platon; Iosif, imnograful (Post)
5 M Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul şi Agatopod (Post)
6 J Sf. Mc. Irineu, Ep. de Sirmium; Sf. Eutihie, Patr. Constantinopolului; Cuv. Platonida (Post)
7 V Sf. Mc. Gheorghe Mărt., Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina şi Rufin diac. (Post)
8 S Sf. Ap. Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit şi Hermas (Sâmbăta lui Lazăr - Pomenirea morţilor) (Dezlegare la ulei şi vin)
9 D Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Sf. Mc. Vadim arhim. (Denia de Duminică seara) (Dezlegare la peşte)

(†) Duminica a VI-a din Post (a Floriilor - Stâlpărilor); Ap. Filipeni IV, 4-9; Ev. Ioan XII, 1-18
10 L Sf. Mc. Terentie, Pompie, African şi Maxim; Sf. Mc. Dima (Denia de Luni seara) (Numai seara, pâine şi apă)
11 M †) Sf. Ier. Calinic de la Cernica; Sf. Sfinţit Mc. Antipa; Cuv. Trifina (Denia de Marţi seara) (Numai seara, pâine şi apă)
12 M †) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Ier. Vasile Mărt.; Sf. Antuza (Sf. şi Marea Miercuri; Denia de Miercuri seara) (Numai seara, pâine şi apă)
13 J Sf. Sfinţit Mc. Artemon (Sf. şi Marea Joi - Pomenirea morţilor; Denia celor 12 Evanghelii) (Post)
14 V Sf. Martin Mărt., Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida; † Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului (Sf. şi Marea Vineri - Scoaterea Sf. Aer; Denia Prohodului Domnului) (Zi aliturgica) (Post negru)
15 S Sf. Ap. Aristarh, Pud şi Trofim; Sf. Mc. Crescent (Post negru)
16 D Sf. Mc. fecioare Agapia, Irina şi Hionia (Vecernia Învierii)

(†) Duminica Sf. Învieri (Sf. Paşti); Ap. Fapte I, 1-8; Ev. Ioan I, 1-17
17 L (†) A doua zi de Paşti; Sf. Mc. Simeon, Ep. Persiei; Sf. Acachie, Ep. Melitinei
18 M (†) A treia zi de Paşti; Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Cosma, Ep. Calcedonului
19 M Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie (Harţi)
20 J †) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Cuv. Teodor Trihina; Sf. Ap. Zaheu
21 V †) Izvorul Tămăduirii; Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa; Sf. Mc. Filipia (Harţi)
22 S Sf. Teodor Sicheotul, Ep. Anastasiopolei; Sf. Ap. Natanail
23 D †) Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruinţă; Sf. Mc. Valerie

Duminica a II-a după Paşti (a Sf. Ap. Toma); Ap. Fapte XII, 1-11; Fapte V, 12-20; Ev. Ioan XV, 17-27; XVI, 1-2; Ioan XX, 19-31; glas 1, voscr. 1
24 L †) Sf. Ier. Mărt.: Ilie Iorest şi Sava, Mitr. Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif Mărt. din Maramureş; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin din Durostorum; Cuv. Elisabeta
25 M Sf. Ap. şi Ev. Marcu; †) Cuv. Vasile de la Poiana Mărului
26 M Sf. Mc. Vasile, Ep. Amasiei; Sf. Glafira (Dezlegare la peşte)
27 J Sf. Sfinţit Mc. Simeon, ruda Domnului; Sf. Ap. Aristarh, Marcu şi Zinon
28 V Sf. Ap. Iason şi Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dada (Dezlegare la peşte)
29 S Sf. 9 Mc. din Cizic; Cuv. Memnon Mărt.
30 D Sf. Ap. Iacob, fiul lui Zevedeu

Duminica a III-a după Paşti (a Mironosiţelor); Ap. Fapte VI, 1-7; Ev. Marcu XV, 43-47; XVI, 1-8; glas 2, voscr. 3